Atvērt pielāgoto vietnes teksta versiju

Atvērt teksta versiju

Atskats uz Strazdumuižas Ciemata svētkiem

Aktualitātes

Atskats uz Strazdumuižas Ciemata svētkiem

Saule, spoguļodamās Juglas ezera ūdeņos, met mirdzošas staru laipas un nāk modināt Strazdumuižas ciemata ļaudis. Ir augusta vidus, kad kalendārs rāda 17. datumu, sestdienu. Šajā nedēļas nogalē Rīga svin pilsētas svētkus. Šogad Rīgas Svētku ietvaros Ciemata svētki notiek tēmā „Strazdumuižas leģendas”.

Strazdumuiža ir bagāta ar leģendām, jo šajā apkaimē ļaudis dzīvojuši izsenis. 17. gadsimtā pie Juglas ezera uzcēla muižu, kuras dzimtļaudis audzēja labību un zvejoja zivis.  Muižas dzimtļaudis bijuši čakli zemes kopēji un zvejnieki. Brašākie no viņiem bija divi jauni puiši – Odiņš un Kūla. Viņi bija nepārspējami gan darbā, gan runāšanā. Kādu dienu Odiņš un Kūla ieradās pie muižkunga prasīt sev zemi rentē. Izlielijušies par savām spējām – izaudzēt visvairāk labības, izvilkt vislielākos ķīšu lomus, darināt vissaldāko un stiprāko miestiņu. Sak, tā un šitā, kungam nekad netrūks alus kausā un žāvētu ķīšu. Muižkungs bijis ar mieru un devis brašuļiem zemi rentē. Par saņemto zemi bija jādod muižai labību, alu un no katras saimniecības tūkstoš žāvētu ķīšu.

Ciemats modās svētkiem. Skanēja priecīgas bērnu balsis un pārvietojamās skatuves būvniecības darba troksnis. Uz svētkiem nāk ģimenes ar bērniem no tuvākas un tālākas apkārtnes. Bērnus priecē piepūšamās atrakcijas, radošās darbnīcas, kur var pēc trafareta izveidot ezerā mītošās dažādo sugu zivis. Visi lielie un mazie piedalās koka alus mucu ripināšanā tālumā, sacenšoties, kurš tālāk. Ir arī citas atrakcijas.

Pusdienlaikā sākās garais svētku koncerts. Uz skatuves nāk brašuļi Odiņš un Kūla. Viņi vada visas norises uz skatuves. Augstu pār veco parka koku galiem aizskan kora „Jolanta” un viesu kora no Babītes novada skaistais dziedājums. Uz skatuves mainījās Strazdumuižas kluba pašdarbnieku kolektīvu skanīgās balsis: gan sievu, gan vīru, gan jauniešu vokālo ansambļu izpildījumā. Skatītāju ovācijas nopelnīja atraktīvais duets Nataļja un Georgy Muravjovi. Muzicēja arī grupa „Epsilons” un „Strazdi”. Tad uz skatuves atdzima vēl viena no Strazdumuižas leģendām. Notikumi ritēja senajos cara Ivana Bargā laikos. Skeču ar jokiem un dziesmām uzveda Strazdumuižas kluba Drāmas un dzejas tētris. Tā klātesošie uzzināja par Juglas ezerā esošo Sudrabsaliņu un tās noslēpumiem.

Koncerta starplaikos godināja ciemata seniorus vecākus par 80 gadiem. Klātesošajos sajūsmu radīja ciemata iedzīvotājas 101 gadu vecās Genovefas Blimhenas uzruna. Sumuināja arī ciemata jaundzimušos – šogad vien trīs mazuļus.

Koncertu košāku padarīja viesu kolektīvi: VEF Kultūras pils vokāli instrumentālais ansamblis “Kaleido” un LNB Cēsu teritoriālās organizācijas vīru vokālais kvartets „Wendi”. Svētkus noslēdza jaunā dziedātāja Līga Rīdere, kura pazīstama kā televīzijas šova „X Faktors” 2017. gada superfināliste 2. vietas ieguvēja.

Paldies visiem svētku apmeklētājiem un organizatoriem. Lai tumšajos un drēgnajos rudens vakaros mūs silda atmiņas par vasaru un ciemata svētkiem!


Tekstu sagatavoja Laima Locāne

Tekstu publicēja Madara Kalniņa 

Fotogalerija