Atvērt pielāgoto vietnes teksta versiju

Atvērt teksta versiju

Baltā spieķa dienas pasākumi Rīgā un Latvijā

Aktualitātes

Baltā spieķa dienas pasākumi Rīgā un Latvijā

Ceļu gan ar roku —
Taustīt nespēju,
Par to turu koku,
Ar ko meklēju
Pazīt savas tekas.

Tā par savu ikdienas atbalstu — spieķi — 19. gadsimta sākumā rakstīja Neredzīgais Indriķis (kuram šogad svinam 235. jubileju). Tieši viņa dzimšanas dienā — 15. oktobrī — atzīmējam Baltā spieķa dienu, kuras mērķis ir vērst sabiedrības uzmanību uz cilvēku ar redzes invaliditāti ikdienu un šķēršļiem, ar kādiem viņi ikdienā saskaras.

PASĀKUMI LATVIJĀ,
KAS VELTĪTI BALTĀ SPIEĶA DIENAI


Sestdien, 13.oktobrī, plkst. 14:00 — 17:00
Sarīkojums «Rīgā braucu dižoties»
Latvijas Neredzīgo biedrības Strazdumuižas klubā
Braila ielā 4, Rīgā
Organizē — Latvijas Neredzīgo biedrība

Rīgā, Strazdumuižas ciematā, Starptautisko Balto spieķa dienu atzīmēs vairāk kā 100 cilvēku ar redzes invaliditāti no sešām Latvijas pilsētām. Viņi šī gada laikā Latvijas Neredzīgo biedrības projektā  ar nosaukumu «Rīgā braucu dižoties» apguvuši jaunas prasmes, ar kurām šajā dienā viņi brauc uz Rīgu dižoties kopīgā svētku sarīkojumā.
Piemēram, cēsinieki mācījās līnijdejas, rēzeknieši — Latgales folkloru, Daugavpilī caur mūziku cilvēki apguva latviešu valodu, bet Balvos — auda dekoratīvos ziedu paklājus. Rīgā cilvēki ar redzes invaliditāti iemācījās strādāt ar mālu, lai izgatavotu skaistus traukus, bet Jūrmalā apguva kulināriju, piemēram, vārīt pupiņu zupu, cept sklandraušus vai pagatavot kartupeļus ar biezpienu un siļķi. Kopīgā koncertā projekta dalībnieki dalīsies un dižosies, kopā priecāsies, dejos un dziedās.


Sestdien, 13.oktobrī, plkst. 12:00
Izstādes atklāšana «Latvijas simtgades sajūtās»
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Jāņa Pāvila II lasītavā (M stāvs)
Mūkusalas ielā 3, Rīgā
Organizē — Rīgas Vājredzīgo un neredzīgo biedrība «Redzi mani»

Izstādē tiek parādīta neredzīgu un vājredzīgu cilvēku talanti un spēja uztvert pasauli caur trīs-dimensionāliem objektiem. Būs apskatāmi ar rokām darināti tekstila izstrādājumi un īpašas fotogrāfijas, kuras tapušas ar vājredzīgu cilvēku skatījumu uz pasauli. Kā viesi aicināti piedalīties biedrība «Socintegra», kuri ikdienā nodarbojas ar taktilu materiālu (taktilo karšu, 3D objektu) izgatavošanu. Viņi uz izstādi būs atveduši 3D printētas latviešu rakstu zīmes. Izstāde būs apskatāma līdz 31.decembrim.


Pirmdien, 15.oktobrī, plkst. 12:00 — 15:00
Lietišķās mākslas izstādes atklāšana «Atmodini talantu!» un Atvērto durvju diena
Braila ielā 8, Rīgā
Organizē — SIA «Latvijas Neredzīgo biedrības Rehabilitācijas centrs»

Baltā spieķa dienā Rehabilitācijas centrs, kas sniedz pakalpojumus cilvēkiem ar redzes invaliditāti visā Latvijā, organizē Atvērto durvju dienu, lai iepazīstinātu ar daudzajām sociālās rehabilitācijas programmām. Šajā dienā tiks arī atklāta dekoratīvās un lietišķās mākslas darinājumu izstāde «Atmodini talantu!», kurā darbus radījuši talantīgi neredzīgi un vājredzīgi cilvēki no visas Latvijas. Darbi izpildīti dažādās tehnikās: veidošana, filcēšana, mezglošana, pērļošana, dekupāža, dekoratīvā virsmu apdare, zīmēšana un gleznošana, tapošana, pīšana un citas tehnikas. Rokdarbnieces Tamāras Dorofejevas krustdūrienu un pērlīšu izšuvumu tehnikā darinātās gleznas tematiski iedalāmas divās grupās: svētbildes un ziedi. Visas svētbildes ir veidotas pērlīšu izšuvumu tehnikā. Tajās rokdarbniece attēlojusi Pestītāju, Žēlsirdīgo Dievmāti, Svēto Juri, Svēto Nikolaju Brīnumdari un citus svētos. Izstāde apskatāma līdz 30.novembrim.


Pirmdien, 15. oktobrī, plkst. 10:00 — 16:30
Atvērto durvju dienas LNB Rēzeknes organizācijā
Bukmuižas ielā 20, Rēzeknē
Organizē — Latvijas Neredzīgo biedrības Rēzeknes teritoriālā organizācija

Rēzeknes iedzīvotājiem ir iespēja piedalīties atvērtajās nodarbībās (pašaprūpe, darbs virtuvē ar pielāgotiem līdzekļiem, datoru apmācība ar pielāgotām programmām u.c.), apskatīt tehniskos palīglīdzekļus, kas domāti cilvēkiem ar redzes invaliditāti, iemācīties neredzīgo — Braila — rakstu vai iešanu ar Balto spieķi telpās un pa ielu. Ir sagatavota izsmeļoša informācija autovadītājiem par Baltā spieķa ievērošanu ceļu satiksmē.


Pirmdien, 15. oktobrī, plkst. 14:00
Baltā spieķa dienas pasākums biedrības biedriem
Baldones ielā 16, Ventspilī
Organizē — Latvijas Neredzīgo biedrības Ventspils teritoriālā organizācija

Organizācija ar saviem biedriem šo dienu atzīmēs kopīgā nelielā pasākumā organizācijas telpās.


Pirmdien, 15.oktobrī, plkst. 15:30
Akcija «Veikalā ar suni-pavadoni»
Lielveikals «Galerija Rīga»
Dzirnavu ielā 84, Rīgā
Organizē — Rīgas Vājredzīgo un neredzīgo biedrība «Redzi mani»

Lai mazinātu pārvietošanās grūtības, līdzās baltajam spieķim neredzīgo cilvēku ikdienā ienāk suņi-pavadoņi. Diemžēl, ne vienmēr sabiedrisko vietu apmeklētāji saprot, kāpēc pa veikalu, bibliotēku vai poliklīniku «pastaigājas» suns, piedevām — liels un bez uzpurņa. Šī akcija paredzēta ar mērķi mazināt neskaidrību un veicināt sapratni sabiedrībā pret cilvēkiem, kurus ved suņi-pavadoņi. Paredzēts skaidrot LR likumdošanu šajā jomā veikala apsardzes darbiniekiem, brīvi pārvietoties pa veikala stāviem, uzturēties kafejnīcā un sarunāties ar pircējiem.


Pirmdien, 15.oktobrī, plkst. 13:00
Iekļaujošā izstāde «Pieskāriens»
Latvijas Neredzīgo bibliotēkas Daugavpils filiālbibliotēkā
Čiekuru iela 5, Daugavpils
Organizē — Latvijas Neredzīgo bibliotēka

Iepazīt ar pirkstu galiem Rīgas tiltu un baznīcu arhitektonisko skaistumu, pieskarties tās ievērojamākajām vietām un gūt priekšstatu par to, kā izskatās mūsu valsts galvaspilsēta — tas kļūs iespējams biedrības «Socintegra» (Rīga) iekļaujošajā izstādē «Pieskāriens» no 15. līdz 26. oktobrim Latvijas Neredzīgo bibliotēkas Daugavpils filiālbibliotēkā. Izstādē eksponētās taktilās Rīgas skatu fotogrāfijas un arhitektūras objektu 3D maketi sniedz unikālu iespēju neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem ar taustes palīdzību rast priekšstatu par Rīgas pilsētvidi un arhitektūras mantojumu, ko pilsētas iedzīvotāji un viesi ik dienu bauda ar acīm. Izstāde atvērta līdz 26.oktobrim.


Otrdien, 16.oktobrī, plkst. 13:00 — 15:00
Baltā spieķa dienas pasākums par populāriem cilvēkiem
Latvijas Neredzīgo biedrības Strazdumuižas teritoriālās organizācijās Dienas centrā
Braila ielā 5, Rīgā
Organizē — Latvijas Neredzīgo biedrības Strazdumuižas teritoriālā organizācija

Vietējā Strazdumuižas ciemata iedzīvotājiem (ar vai bez redzes invaliditātes) izglītojoši izklaidējošs pasākums, kas veltīts populāriem cilvēkiem dažādās jomās. Pirmajā daļā caur «Prāta spēli» būs jāmeklē atbildes uz jautājumiem par ievērojamu cilvēku dzīvi un viņu panākumiem. Otrajā daļā — stāstījums par mūziķiem un komponistiem ar redzes traucējumiem, kuri dzīvē guvuši starptautisku atzinību.


Otrdien, 16. oktobrī, plkst. 12:00
Baltā spieķa dienas pasākums biedrības biedriem
Zemgales reģiona Kompetenču izglītības centrā Svētes ielā 33, Jelgavā
Organizē — Latvijas Neredzīgo biedrības Jelgavas teritoriālā organizācija

Organizācija ar saviem biedriem šo dienu atzīmēs kopīgā nelielā pasākumā, lai saliedētu Jelgavas pilsētas un apkaimes cilvēkus, kuriem ir redzes invaliditāte. Aicināti arī citi interesenti.


PAR BALTO SPIEĶI

Ja pirmsākumos tas bija spieķis baltā krāsā, tad mūsdienās tas piedzīvojis vērā ņemamu attīstību. Baltajam spieķim ir dažādi pielietojumi, piemēram, kalpot identifikācijai vai palīdzēt orientēties. Arī spieķa materiāli ir dažādi: alumīnija, stiklšķiedras, grafīta un citi. Ne mazāk svarīgi spieķa elementi ir to maināmie uzgaļi, kuru pielietojums ir atkarīgs no tā, pa kādu virsmu cilvēks pārvietojas. Ir speciāli uzgaļi, kas paredzēti gludam, ietvju tipa segumam vai smilšainam apvidum, piemēram, pastaigai gar jūru.
Attīstība balto spieķu jomā ir nebeidzama, un viens no jaunumiem, kas pieejams arī Latvijā, ir speciāls baltā spieķa uzgalis, lai pārvietošanos pa sniegu padarītu iespējami ērtāku. Savukārt, elektronisko ierīču ražošanā ir īpašs atzars, kura misija ir atvieglot dzīvi invalīdiem.
2004.gadā vācu speciālisti gadskārtējā Hannoveres rūpniecības izstādē iepazīstināja ar saviem jaunākajiem izstrādājumiem. Jau gadiem ilgi tika strādāts, lai radītu elektronisku neredzīga cilvēka pavadoni, kura elektroniskā balss palīdzētu orientēties pilsētā, ļaujot samērā droši doties arī pa maršrutiem, kuros iepriekš nav būts. Šādas elektroniskās ierīces orientēšanos nodrošināja, pateicoties globālās pozicionēšanas sistēmai GPS. Jaunākais aparāta modelis «Trekker» sastāvēja no GPS antenas, datora ar akumulatoru, iebūvēta skaļruņa un mikrofona. Sarežģīto ielas situāciju elektroniskie ziņojumi aprakstīja vārdos, kas ievērojami palīdzēja labāk orientēties, tomēr neļāva pārvietoties bez baltā spieķa. Galvenais — aparāts saglabāja atmiņā pārvietošanās maršrutu un novērsa bažas, ka neredzīgais cilvēks varētu apmaldīties.
Viens no jaunākajiem sasniegumiem tepat Latvijā ir sensorais spieķis. Par šo izgudrojumu Valmieras tehnikuma audzēkņi guvuši atzinību skolēnu mācību uzņēmumu Eiropas finālā. Jaunieši ieguvuši vienu no konkursa prestižākajām balvām «FedEx Access Award», ko piešķir tam Eiropas mācību uzņēmumam, kura ražotais produkts ir gan inovatīvākais, gan ar lielāko eksporta potenciālu un labumu sabiedrībai. Skolēni šo sensoro spieķi jau vairākkārt testējuši ar Latvijas Neredzīgo biedrības cilvēkiem, lai sekmīgi turpinātu tā attīstību. Skolēnu mācību uzņēmuma nosaukums ir «Safe and Stable».
Šajā dienā daudzās pasaules valstīs īpaša uzmanība tiek pievērsta neredzīgo drošībai satiksmē. Tāpēc šo dienu bieži dēvē arī par Baltā spieķa drošības dienu (White Cane Safety Day). Baltais spieķis šobrīd visā pasaulē tiek lietots kā neredzīgu cilvēku pazīšanās zīme.


Materiālu sagatavoja - Anita Monozova
Latvijas Neredzīgo biedrības Izdevniecības nodaļas vadītāja

Tālrunis kontaktiem ar medijiem - 26412769
rosme@lnbiedriba.lv