Atvērt pielāgoto vietnes teksta versiju

Atvērt teksta versiju

Intervija ar projekta "Dosim iespēju talantam" radošo nodarbību vadītāju Zaigu Liepiņu

Aktualitātes

Intervija ar projekta "Dosim iespēju talantam" radošo nodarbību vadītāju Zaigu Liepiņu
Foto: Sandra Smona

Zaiga, pastāstiet lūdzu nedaudz par sevi. Kā Jūs sākāt strādāt Cēsu teritoriālajā organizācijā par rokdarbu pasniedzēju?

Strādāt rokdarbus, darinot kaut ko jaunu, man vienmēr ir paticis. Skolas laikā daudz adīju, bet tā pa īstam visa sākums ir rehabilitācija, kad pēc Aijas Rīvītes un Irēnas Lāces iedrošinājuma sāku strādāt par sociālo rehabilitētāju. Projekta ietvaros, augstskolā apguvu sociālā rehabilitētāja profesiju, jo tika pieņemts likums, ka par rehabilitētāju nedrīkst strādāt bez augstākās izglītības. Tajā pat laikā pie Ilzes apguvu dekupāžas tehniku. Tikos ar daudziem radošiem cilvēkiem un kopā paveicām daudz. Man patīk paskatīties un pamācīties arī ko jaunu. Mana draudzene Dace ir izgājusi floristikas kursu, un arī no viņas vēl joprojām daudz ko mācos. Tad nu lūk, vienā dienā, veicot tiešos sociālā rehabilitētāja pienākumus, izmisusi zvana Aija un saka: “Saki jā!”. Kamēr Aija izstāstīja situāciju, man bija laiks padomāt tikai trīsdesmit sekundes. Protams pateicu „jā”, jo iedomājos, ka varēšu piepildīt vēl vienu savu sapni, apgūt marmorēšanas tehniku un iemācīt savējiem. Tā nu kļuvu par rokdarbu pasniedzēju šajā projektā.

 Kāds ir projekta „Dosim iespēju talantam” mērķis?

Ieinteresēt, izvilināt no mājas, parādīt savas prasmes un iemācīties ko jaunu. Viennozīmīgi, ļoti svarīgi ir kopā būšana! Varbūt, apgūstot kādu jaunu prasmi, rodas ideja naudiņas pelnīšanai.

 Vai Jūs varētu sīkāk pastāstīt par savām rokdarbu nodarbībām projekta „Dosim iespēju talantam” ietvaros? 

Manās rokdarbu nodarbībās, cilvēki strādā darbus ko paši vēlas, - ada, tamborē, tapo, vai veido kolāžas. Iespēja iemācīties ko jaunu nevienu nebiedē. Mācās savērt uz dzijas pērlītes un veidot rakstus. Mācās cimdā ieadīt pērlīti tā, lai tā paliktu adījuma virspusē. Viens vīrietis veido kolāžu, ko dara pirmo reizi mūžā, un viņam patīk šī nodarbe. Viena sieviete pirmo reizi tapo cepuri uz apaļā tapojamā dēļa. Tiek adīta sedziņa no daudziem kvadrātiņiem, kurus pēc tam  satamborēs kopā. Tiek apgūti jauni tehniskie raksti tamborēšanas mākslā. Katrs no projekta dalībniekiem zina, ka būs izstāde un katrs darbs tiks izlikts apskatei un vērtēšanai. Esmu pastāstījusi arī savas idejas, un, protams, arī tās tiek atbalstītas. Uz rudeni būs floristikas nodarbības. Dekupāžas nodarbības arī tiek labi apmeklētas. Pagaidām strādājam ar beici. Mācāmies izcelt koka faktūru. Un, kad būšu iegādājusies visu nepieciešamo marmorēšanas tehnikas apguvei, tad būs arī šīs nodarbības.

 Kuras no nodarbībām ir vispieprasītākās (dekupāža, tamborēšana, tapošana, adīšana vai floristika)?

Visas nodarbības tiek apmeklētas vienlīdz labi, nevaru izcelt, kura tiek labāk apmeklēta. Ar lielu interesi tiek gaidīta marmorēšanas tehnikas apguves nodarbība, jo tas ir kas jauns.

 Vai projekts „Dosim iespēju talantam” ir piesaistījis jaunus cilvēkus, kuri līdz šim nav darbojušies rokdarbu nodarbībās?

 Jā, protams.

 Kā Jūs uzskatāt, vai šādi projekti kā „Dosim iespēju talantam” veicina invalīdu integrāciju sabiedrībā?

Jā. Cilvēks ir sabiedriska būtne un viņam ir nepieciešams tikties ar citiem cilvēkiem, parunāties, paust savu viedokli, parādīt sevi un savas prasmes un būt novērtētam, iemācīties ko jaunu.

 Jūsuprāt, vai plašākai sabiedrībai pēc šī projekta realizēšanas radīsies izpratne par invalīdiem, par viņu spējām un talantiem?

Nezinu, vai ir izpratne…, bet atzinība gan. Bieži dzirdu, kā tādu vai šādu darbu var paveikt neredzīgs cilvēks? Man, piemēram, dekupāžas tehniku apgūst neredzīga sieviete. Jā ir lietas ko nevar, bet ir metodes, mazi knifiņi, kas dod iespēju lielāko darba daļu paveikt pašam. Manuprāt, izpratne radīsies darot darbus kopā.

 Vai bērni un jaunieši kļūs tolerantāki, saprotošāki un iejūtīgāki pret cilvēkiem ar invaliditāti līdzdarbojoties šajā projektā?

Nevaru sūdzēties par Cēsu bērniem un jauniešiem, tieši otrādi, viņus interesē kā mēs varam paveikt dažādas lietas. Ir jāprot piesaistīt,  uzrunāt un sarunāt. Zinu, un pilnīgi piekrītu, ka visa sākums ir ģimenē.

Jūsu novēlējums Latvijas sabiedrībai?

Nebūt vienaldzīgiem vienam pret otru!

 

Paldies Jums par interviju un veiksmi turpmākajos darbos!

Projekts tiek īstenots "Latvijas valsts mežu un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītās Vidzemes kultūras programmas 2018"  ietvaros.