Atvērt pielāgoto vietnes teksta versiju

Atvērt teksta versiju

Intervija ar projekta „Rīgā braucu dižoties” LNB Balvu TO mākslinieci Olgu Reči

Aktualitātes

Intervija ar projekta „Rīgā braucu dižoties” LNB Balvu TO mākslinieci Olgu Reči
Foto: Olga Reče

Olga, pastāstiet lūdzu nedaudz par sevi, par Jūsu dzīves ceļu, jo zināms, ka visa Jūsu dzīve ir saistīta ar mākslu kopš bērnības.

          Jā, tā nu tas tā ir sanācis . Droši vien ir bijuši labi skolotāji, kuri jau skolas gados saskatīja šādu ceļu. Mana izglītība ir saistīta ar vizuālo mākslu un tagad savas zināšanas cenšos nodot skolēniem mākslas skolā un klientiem rehabilitācijas centrā

Cik ilgi Jūs strādājat LNB Balvu TO Rehabilitācijas centrā? Kas Jūs saista šajā darbā?

          LNB  Balvu TO Rehabilitācijas centrā strādāju apmēram trīs gadus, pirms tam esmu strādājusi arī dažos centra projektos, kas nāca kā ļoti negaidīts piedāvājums. Nekad neesmu baidījusies sākt kaut ko jaunu, tāpēc  piekritu šādam darbam. Esmu  gandarīta, ka varu palīdzēt saviem klientiem un jūtu , ka esmu šeit vajadzīga.

Kā Jūs nokļuvāt līdz projektam „Rīgā braucu dižoties”? Kas Jūs piesaistīja šajā projektā?

          Strādāt par nodarbību vadītāju  šajā projektā piedāvāja mūsu neredzīgo biedrības vadītāja.  Floristikas darbi  man ļoti patīk, bet tieši ziedu paklājus neesmu darinājusi, tāpēc tas likās kaut kas jauns un interesants.

Kāds ir šī projekta mērķis?

          Iepazīstināt klientus ar jaunām iespējām, parādīt sabiedrībai invalīdu talantus.

Vai līdz šim projektam Jūs bijāt saskārusies ar dabas drauga un mākslinieka Zigmunda Lauriņa darbiem?

         Ar Zigmundu Lauriņu pirms šī projekta nebiju sastapusies, bija interesanti iepazīt tik atraktīvu cilvēku.  Viņš piekrita apciemot mūsu klientus Balvos un parādīja savu paklāju aušanas tehniku. Tas mūs iedvesmoja un motivēja aktīvi iesaistīties savu darbu darināšanai.

Jūs apmeklējāt arī mākslinieku Zigmundu Lauriņu viņa mājās, kādas ir Jūsu emocijas pēc šīs ciemošanās? Varbūt radās jaunas idejas, kuras varētu iekļaut Latvijas Neredzīgo biedrības nākošajos projektos?

          Zigmunda Lauriņa mājas apciemojām pašā vasaras viducī,  kad daba zied visā savā krāšņumā.  Mūs sagaidīja ļoti viesmīlīgi mājas saimnieki. Ieejot mājā, uzreiz sajutām dabas klātbūtni . Arī neredzīgs cilvēks varēja sajust dabas velšu smaržas un enerģijas plūsmas.  Gribējās tur uzturēties vēl un vēl. Tādu iespēju Zigmunds mums ļāva un bagātināja mūs ar savas mūzikas skaņām.

         

Vai pirmo reizi veidojat ziedu un augu paklājus? Pastāstiet lūdzu sīkāk par šiem paklājiem un to tapšanu.

          Ziedu paklājus aušanas tehnikā darinājām pirmo reizi, izrādās, ka tas ir ļoti aizraujošs process, gan augu vākšana, gan kompozīcijas veidošana un augu ieaušana. Tas  ir kā sava veida meditācija.

 

Ko Jūs un projekta dalībnieki jaunu uzzinājāt par dabas veltēm un tās piedāvātajām iespējām šī projekta ietvaros?

          Dalībnieki ar lielu interesi dalījās ar savām zināšanām par augiem, to ārstnieciskajām un dziednieciskajām spējām. Nācās informāciju meklēt arī internetā, jo domas bieži vien dalījās. Tā kopīgi mēs ieguvām daudz vērtīgu zināšanu par mūsu dabu, tika iepazīti arī jauni augi un to pielietošana sadzīvē.

Vai projekta dalībnieki ir ieinteresēti šajās nodarbībās? Vai ir pievienojušies jauni biedri, kuri līdz šim aktīvi neiesaistījās citos projektos?

          Mūsu centra klienti ir atsaucīgi uz jebkādām aktivitātēm un , uzzinot šī projekta piedāvājumu, uzreiz deva savu piekrišanu. Tas bija kaut kas jauns un nezināms. Ir iesaistījušies arī jauni dalībnieki, kuri līdz šim nodarbībās nebija piedalījušies . Viņiem bija liels pārsteigums par savu veikumu, pat nebija cerējuši uz tik labu rezultātu.

 

Kā Jūs uzskatat, vai šādi projekti kā „Rīgā braucu dižoties” veicina invalīdu integrāciju sabiedrībā?

           Jā.

Vai pēc šī projekta realizēšanas, plašākai sabiedrībai radīsies izpratne par invalīdiem, par viņu spējām un talantiem?

          Tas ir neapšaubāmi, skatītājiem būs liels pārsteigums par invalīdu spējām. Veselam cilvēkam ir grūti iedomāties, kā tik skaistus  darbus spēj radīt neredzīgs cilvēks.

Kas Jūs iedvesmo un motivē piedalīties šajā projektā?

          Tie bija paši dalībnieki. Viņi ir kļuvuši atsaucīgi uz jebkādām aktivitātēm, nebaidās no nezināmā un ar prieku iesaistās visos projektos . Man gribējās veltīt  savas zināšanas un prasmes,  lai viņu darbi taptu skaisti un gaumīgi.

Jūsu novēlējums Latvijas sabiedrībai?

          Būsim  vienmēr zaļi ! Lai mūsu skaistā daba priecē , iedvesmo un dziedina !

 

Paldies Jums par interviju un novēlam veiksmi turpmākajos darbos!

Interviju sagatavoja Aija Sabale

 

 

 

 

 

 

Fotogalerija