Atvērt pielāgoto vietnes teksta versiju

Atvērt teksta versiju

Vasara LNB TO sākusies ļoti darbīgi

Aktualitātes

Vasara LNB TO sākusies ļoti darbīgi
Foto: Sandra Smona

Projekta „Rīgā braucu dižoties” ietvaros sadarbībā ar VAS „Latvijas valsts meži” sešās LNB teritoriālajās organizācijās – Cēsīs, Balvos, Jūrmalā, Daugavpilī, Rēzeknē un Rīgā, piecu mēnešu garumā tiks organizētas praktiskas, izglītojošas, izklaidējošas un piederību stiprinošas nodarbības, kas veicinās un attīstīs jaunu prasmju apguvi biedrības biedriem. Projektā tiks iesaistītas 90 personas ar redzes invaliditāti, katrā teritoriālajā organizācijā 15 dalībnieki.

Cēsu TO dalībnieki spēruši pirmos soļus līnijdeju pasaulē profesionālas deju vadītājas Lauras virsvadībā. Līnijdeju paveids ir viegli izdejojams cilvēkam ar redzes traucējumiem, jo dejošana notiek lielā grupā un katrs dejotājs ir atbalsts viens otram.

Balvu TO dalībnieki audīs augu paklājus no pašu lasītiem augiem, tāpēc pirmajās nodarbībās tiek iepazīta augu un ziedu valsts dažādība. 7.jūnijā jau notika meistarklase augu paklāju aušanā, kuru vadīja sirsnīgais un dabas zinošais mākslinieks Zigmunds Lauriņš, kurš izgatavoja arī speciālas stelles šo paklāju aušanai. Pēc meistarklases, projekta dalībnieki kopā ar pasniedzēju Olgu Reči devās brīvā dabā, lai varētu savākt dažādus augus un ziedus, un tos pareizi sagatavot paklāju aušanai. Pēc augu sagatavošanas, Balvu TO biedri audīs paklājus  un gala rezultātā noformēs tos pārvešanai uz Rīgu. Uzaustos lielformāta augu paklājus izmantos kā dekorācijas izremontētajās Strazdumuižas kluba telpās. 

Rēzeknes TO biedriem būs iespēja folklorista Viktora Filatova vadībā apgūt un izzināt sava novada tradīcijas un paražas, lai pēc tam iestudētu īsformāta teatrālu ainu, ko parādīt Baltā spieķa dienas svētkos Rīgā. Projekta dalībnieki iestudēs sekojošas tautā iemīļotas latgaliešu tautas dziesmas – „Auga, auga rūžeņa”, „Ai agri, agri sauleite lēca”, „Pi Dīviņa gari goldi”, „Toļi dzeivoj muna mīlo”, „Zīdi, zīdi rudzu vorpa”, „Lobs bej puika myusu Jezups”, „Goju pa mežu rubuļus šaudeidams”, „Aiz azara malni meži”, „Volyvdzeite” un „Skaidra volūda”.   

 Daugavpils TO projekta dalībnieki muzikālās pedagoģes Zitas Nitišas virsvadībā apgūst latviešu valodu un latgaliešu dialektu. Starp Daugavpils biedriem lielākā daļa biedru ir krievu valodā runājoši, taču ar lielu vēlmi apgūt latviešu valodu sarunvalodas līmenī. Ar mūzikas palīdzību valodas apguve būs vieglāka un atraktīvāka. Pirmajās nodarbībās tika iepazīti projekta dalībnieki, viņu iepriekšējā saskarsme ar mūziku un dziedāšanu, kā arī viņu vēlmes repertuāra izvēlē.     Pirmā no dziesmām tika izvēlēta Ulda Stabulnieka dziesma „Nāk rudens apgleznot Latviju”. Pēc noklausīšanās pedagoģe uzsvēra, ka būs cītīgi jāstrādā ar teksta izrunu, ritmu, dinamikuun frāzējumu. Dalībnieki mācīsies vēl sekojošas dziesmas: „Vecās likteņdzirnas” un  „Es dziedāšu par Tevi Tēvu zeme”.

 Jūrmalas TO biedri varēs aktīvi iesaistīties kulinārijas nodarbībās kopā ar pasniedzēju Ivetu Vilku, apgūstot tradicionālo latviešu virtuves ēdienu gatavošanu un to sastāvdaļu labās un sliktās īpašības.  Projekta ietvaros dalībnieki apgūs 15 latviešu ēdienu pagatavošanas mākslu un apgūtās receptes augšupielādēs LNB oficiālajā mājas lapā, lai tās būtu pieejamas ikvienam LNB biedram un interesentam. Tradicionālie latviešu ēdieni, kurus projekta dalībnieki pagatavos projekta ietvaros – biezpiena plācenīši, skābeņu zupa ar grūbām, saldā klimpu zupa, pupiņu zupa ar žāvētām ribiņām, biezpiena sacepums ar ķīseli, jāņu siers, bukstiņbiezputra, rupjmaizes kārtojums, kartupeļu pankūkas, skābeņu zupa, uzpūtenis, biešu zupa, apcepti āboli ar vaniļas mērci, siļķe kažokā, sklandu rauši, kāpostu tīteņi, pīrāgi, dažādas plātsmaizes, buberts, pelēkie zirņi ar speķa mērci, maizes zupa, ķirbju zupa, peldošās salas, sakņu sautējums, kartupeļi ar biezpienu un siļķi.

 Rīgas TO biedri apgūs keramikas, polimēra un aukstā porcelāna prasmes zinošās pasniedzējas Anitas Andžānes uzraudzībā, veidojot dažādus traukus un aksesuārus. Pirmajā nodarbībā pasniedzēja iepazīstināja projekta dalībniekus ar materiālu veidiem, to atšķirībām, mērķiem un uzdevumiem, kā arī dalībnieki varēja izgatavot vienkāršu dekoru no polimēra.   Izprotot materiāla struktūru, nākamajā nodarbībā biedri jau dekorēja krūzes ar dažādiem dekoriem un ziediem no polimēra. Turpmākajās lekcijās dalībnieki varēs izgatavot traukus no māla, piemēram saldumu traukus, svilpavniekus,  enģeļus, svečturus. Augusta lekcijās biedri varēs atkal strādāt ar polimēru, veidojot eņģelīšus, ziedus kaklarotām un zodiaka zīmes. Noslēgumā projekta dalībnieki iepazīs arī darbu ar auksto porcelānu, veidojot rotas un dažādas ziedu kompozīcijas, kā arī izgatavot dzīvnieciņus un dažādus eglīšu rotājumus.

Paldies visiem biedriem, kuri aktīvi darbojas projekta aktivitātēs un pasniedzējiem, kuri dalās savās zināšanās un pieredzē. Prieks par darboņiem!

Rakstu sagatavoja: Aija Sabale