Atvērt pielāgoto vietnes teksta versiju

Atvērt teksta versiju

Atzīmējot Rīgas Austrumu slimnīcas Insulta vienības jubileju, neirologi atgādina – “Laiks=Smadzenes”

Aktualitātes

Atzīmējot Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Insulta vienības 20 gadu jubileju, slimnīcas pieredzējušie neirologi profesora Gunta Kareļa vadībā, sadarbībā ar pacientu biedrību “ParSirdi.lv” un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta kolēģiem, ir sagatavojuši informatīvi izglītojošu videoklipu “Laiks=Smadzenes”, kurā stāsta par insulta ārstēšanas procesu un atgādina to, cik svarīgi ir pamanīt pirmās insulta pazīmes un nekavējoties nogādāt cilvēku ārstniecības iestādē, kur ir tuvākā insulta vienība.

Asoc.profesors Guntis Karelis, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs: „Divdesmit gadu laikā, kopš nodibināta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Insulta vienība, esam ārstējuši un palīdzējuši vairāk nekā 10 000 pacientiem. Pateicoties mūsdienu medicīnas iespējām un tehnoloģijām, palielinājies to insulta pacientu skaits, kuru dzīvības iespējams glābt. Vidēji mūsu Insulta vienības nodaļā ārstējam 1500 pacientus gadā. Tiek veiktas vairāk nekā 300 trombolīzes gada laikā, un tās tiek nodrošinātas vidēji 30% no visiem insulta pacientiem. Iepriecinoša tendence - funkcionālie traucējumi un mirstība no insulta ar katru gadu samazinās. Tas nozīmē, ka mūsu zināšanas un pieredze uzlabo insulta iznākumu. Vēlos uzsvērt, ka insulta ārstēšana ir komandas darbs, kur ikvienā ārstniecības posmā iesaistītie speciālisti darbojas operatīvi, saskaņoti un pēctecīgi. Tikai tā varam ne tikai glābt cilvēka dzīvību, bet arī, mazinot insulta sekas – atgriezt pilnvērtīgai dzīvei sabiedrībā.”

To, ka operativitātei un komandas darbam insulta gadījumā ir izšķiroša loma, norāda arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule: “Viens no dienesta stratēģiskajiem uzdevumiem ir maksimāli ātri ierasties izsaukuma vietā un iespējami īsā laikā, 15 minūtēs, stabilizēt pacienta stāvokli un tad pēc iespējas ātrāk nogādāt slimnīcā. Taču, lai vai cik ātri mūsu mašīnas brauktu un lai vai cik profesionāli strādātu komanda - dispečeri, dežūrārsti, brigāžu mediķi un pēcāk arī speciālisti slimnīcās - tieši līdzcilvēku prasme atpazīt insulta simptomus ir priekšnoteikums tam, lai viss notiktu un izdotos novērst tās smagās sekas, kuras līdzi nes šī saslimšana.”

Saskaņā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas un biedrības “ParSirdi.lv” iepriekš veiktās ekspes-aptaujas datiem(*), kuras ietvaros mēģinājām noskaidrot dažus vienkāršus jautājumus par cilvēku pieredzi un zināšanām par insultu, var secināt, ka ir vairojusies izpratne par laika nozīmi palīdzības sniegšanai insulta pacientiem. Vairums no aptaujātajiem – (96,9%) apgalvo, ja rastos aizdomas, ka līdzcilvēku piemeklējis insults, rīkotos izlēmīgi – nevilcinoties sauktu neatliekamo medicīnisko palīdzību. Tāpat arī 92,4% no respondentiem bija informēti, ka, lai varētu sekmīgi ārstēt insultu, ir svarīgi nokļūt insulta vienībā iespējami ātri – pirmajās 4 stundās.

Biruta Tilgale, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas  Neirovaskulārās nodaļas vadītāja: “Insults vienmēr notiek pēkšņi. Video nosaukums ir „Laiks=smadzenes”, jo insulta gadījumā (neārstētiem pacientiem) tiek zaudēti 1,9 miljoni nervu šūnu ik minūti smadzeņu bojājuma zonā. Insults var izraisīt dzīvības briesmas un bieži rada personas invaliditāti, prasa ilgu aprūpi un, jārēķinās ar smagiem morāliem un ekonomiskiem zaudējumiem. Tāpēc ļoti svarīga ir insulta profilakse. Svarīgi ikvienam sekot sava asinsspiediena stāvoklim. Neadekvāts paaugstinājums ir noteicošs insulta riska faktors. Tāpat svarīgi kontrolēt sirds stāvokli un saskaņā ar ārsta norādēm - ārstēt sirds slimības, sevišķi, novēršot sirds ritma traucējumus, sirds mazspēju. Insulta riska faktors ir arī  paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, cukura diabēts, smēķēšana. Katram ir svarīga sadarbība ar ģimenes ārstu, lai izzinātu iespējamos insulta riska faktorus un tos savlaicīgi novērstu.”

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas virsārste invazīvās radioloģijas jautājumos, Invazīvās radioloģijas nodaļas vadītāja Aina Kratovska: “Būtisku ieguldījumu insulta pacientu ārstēšanā sniedz invazīvās radioloģijas ārstu komanda, jo saudzīgā ceļā veic trombu evakuāciju no galvas smadzeņu asinsvadiem. Šāda manipulācija nodrošina labākus ārstēšanas rezultātus pacientiem ar lielo galvas artēriju slēgumu un samazina pacienta invalidizācijas risku.” 

Inese Mauriņa, biedrības ParSirdi.lv vadītāja: “Daudzi pacienti un viņu tuvinieki pat nenojauš, cik liels darbs tiek ieguldīts insulta slimnieka glābšanā un ārstēšanā. Ar videoklipu un izglītojošajām aktivitātēm vēlamies uzsvērt to, cik svarīgi prast atpazīt insulta pazīmes un laicīgi saukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, kā arī parādīt to milzīgo darbu, ko iegulda mediķi, lai ik dienu glābtu pacientu dzīvības. Ikvienam cilvēkam vajadzētu prast atpazīt insulta pazīmes, jo saskaņā ar aptaujas datiem - 83,6% respondentu kādu tuvinieku vai draugu bija piemeklējis insults. Un, diemžēl, 37,3% gadījumu, kā apgalvo respondenti, cilvēku nav izdevies glābt. Veselība ir mūsu lielākā vērtība, tāpēc rūpēsimies par to, gan regulāri pārbaudot savu veselību pie ārsta, gan ievērojot veselīgu dzīvesveidu!”

„Ir daudz darāmā, lai nākotnē uzlabotu insulta pacientu ārstēšanu un rehabilitāciju. Ne tikai ārstiem, bet arī plašākai sabiedrībai – ikvienam no mums, ir jāiesaistās līdzcilvēku dzīvības glābšanā. Aicināšu - nebūt vienaldzīgiem! Lai varētu palīdzēt ir jābūt informētiem un zinošiem” uzskata profesors Guntis Karelis.

Videoklips “Laiks=Smadzenes”: https://youtu.be/Khh-Q9fwbBU

Informācijai. Videomateriāla saturs ir inscinēts, balstoties uz ikdienas praksi un ārstēšanas vadlīnijām. Tas paredzēts izglītojošiem mērķiem un izgatavots, ievērojot drošības noteikumus. Videoklips tapis ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Atbalsta fonda gādību. Pateicamies ikvienam speciālistam no Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas, biedrības “ParSirdi.lv” un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, kas piedalījās materiāla veidošanā.

(*) www.aslimnica.lv un www.parsirdi.lv mājaslapās un sociālajos tīklos Facebook un Twitter publicētajā aptaujā piedalījās 225 respondenti. Aptaujas norises termiņš: 07.09.2020.-15.09.2020.

 

 

Mediķi atgādina: ja pēkšņi parādās insulta pazīmes: vienas ķermeņa puses paralīze, notirpums, grūtības runāt, redzes vai līdzsvara traucējumi, jāveic tests ĀTRI!

Ā – atsmaidi!

Lūdziet cilvēku pasmaidīt un novērtējiet, vai acu vai mutes kaktiņš nav noslīdējis

T – turi!

Pārbaudiet, vai cilvēks spēj patstāvīgi noturēt abas rokas

R – runā!

Pārbaudiet, vai cilvēks spēj runāt

I – izsauc!

Ja cilvēks nespēj veikt kaut vienu no šīm darbībām, steidzami jāsauc Neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot 113!

 

Plašāk par insultu un profilaksi: www.parsirdi.lv un www.aslimnica.lv

 

Papildus informācija:

Mārtiņš Vilcāns

Komunikācijas speciālists

Sabiedrisko attiecību daļa

Tālr. +371 67042312

Mob. +371 26883217

martins.vilcans@aslimnica.lv

www.aslimnica.lv
Informāciju publicēja: Inese Kaktiņa