Atvērt pielāgoto vietnes teksta versiju

Atvērt teksta versiju

Baltā spieķa dienas sarīkojums "Rīgā braucu dižoties"

Aktualitātes

13. oktobris 2018, plkst. 14:00
Baltā spieķa dienas sarīkojums "Rīgā braucu dižoties"
Foto: Sandra Smona

BALTĀ SPIEĶA DIENAS SARĪKOJUMS

«RĪGĀ BRAUCU DIŽOTIES»


Sestdien, 2018. gada 13. oktobrī, pl. 14:00

Strazdumuižas klubā
Braila ielā 4, Rīgā

 

Šis ir noslēguma sarīkojums Latvijas Neredzīgo biedrības projektam «Rīgā braucu dižoties» (1. aprīlis — 31. oktobris), kura mērķis ir izveidot izglītojošas, praktiskas, izklaidējošas un piederību stiprinošas nodarbības, kuras veicina un attīsta jaunu prasmju apguvi biedrības biedriem.

Baltā spieķa dienas koncertā piedalīsies ap 90 LNB biedri no Cēsīm, Jūrmalas, Rēzeknes, Daugavpils, Balviem un Rīgas. Katra šī teritoriālā organizācija ir sagatavojusi priekšnesumu, ar kuru dižoties Strazdumuižas kluba atjaunotajās telpās.

Savij ziedus paklājā

Ieejot klubā, Jūs noteikti sajutīsiet dabas nomierinošos aromātus, jo Balvu TO dalībnieki būs izgatavojuši un izrādīs ziedu paklājus, kuri atsauks atmiņās šīs saulainās vasaras ziedu smaržas. Ja sīkāk vēlēsieties uzzināt par šo ziedu paklāju izgatavošanu, kā arī par augu izmantošanu veselīgajās tējās, gan pirts procedūrās un dziedniecībā, tad varēsiet Balvu TO dalībniekus iztaujāt par šo un visu pārējo.
Nodarbību vadītāja - māksliniece Olga Reče.

Gatavo skaistus dekorus

Rīgas TO dalībnieki izrādīs savus izgatavotos darbus no māla, polimēra un aukstā porcelāna. Jūs varēsiet iepazīt šo materiālu atšķirību un tekstūru, kā arī priecāties par šiem mākslinieciski noformētajiem darbiem. No māla varēs apskatīt izgatavotās vāzes, saldumu traukus, suvenīrus un gleznas ar ziedu kompozīcijām. Ar polimēra dekoriem būs redzami foto rāmīši, krūzes, kā arī izgatavotie eņģelīši un citi mazi dekori. Bet, pateicoties krāsainajam aukstajam porcelānam, varēsiet priecāties par krāšņajām ziedu kompozīcijām, kuras liks nojaust par zelta rudens tuvošanos. Varbūt pēc šo darbu apskates Jums radīsies iedvesma izgatavot savu unikālo darbu, ar kuru lepoties!
Nodarbību vadītāja - keramiķe un skolotāja Anita Andžāne.

Apgūst pavārmākslu

Lielākie gardēži varēs izbaudīt senlatviešu ēdienus, kurus būs uz Rīgu būs atveduši Jūrmalas TO dalībnieki. Piecu mēnešu garumā viņi cītīgi strādāja virtuvē un izkopa savu pavārprasmi, ar kuru varēs lepoties un cienāt sabraukušos viesus Baltā spieķa dienas svētkos. Jūrmalas TO biedri nodarbību laikā gatavoja visdažādākos tradicionālos latviešu ēdienus: biezpiena plācenīšus, skābeņu zupu ar grūbām, saldo klimpu zupu, pupiņu zupu ar žāvētām ribiņām, biezpiena sacepumu ar ķīseli, Jāņu sieru, bukstiņbiezputru, rupjmaizes kārtojumu, kartupeļu pankūkas, skābeņu zupu, uzpūteni, biešu zupu, apceptus ābolus ar vaniļas mērci, siļķi kažokā, sklandu raušus, kāpostu tīteņus, pīrāgus, dažādas plātsmaizes, bubertu, pelēkos zirņus ar speķa mērci, maizes zupu, ķirbju zupu, peldošās salas, sakņu sautējumu, kartupeļus ar biezpienu un siļķi. Ja kāds ēdiens Jums liksies īpaši gards un neatvairāms, tad ar tā recepti varēsiet iepazīties LNB mājas lapā www.lnbiedriba.lv.
Nodarbību vadītāja - sociālā rehabilitētāja Iveta Vilka.

Valodu mācās caur dziesmām

Koncerta «Rīgā braucu dižoties» uzvedumā piedalīsies neatlaidīgākie un uzņēmīgākie Daugavpils TO dalībnieki ar patriotiskām un tautā iemīļotām latviešu dziesmām, tā parādot, ka arī Daugavpilī, ja ir vēlme mācīties, dzied latviešu valodā un ar to lepojas. Lai dziesmas skanētu brīnišķīgi, tika daudz strādāts ar teksta izrunu, ritmu, dinamiku un frāzējumu. Viņi izpildīs šādas dziesmas: E. Karūdznīks, Anna Rancāne «Skaidra volūda», J. Graubiņš , Tirzmaliete «Es dziedāšu par Tevi, Tēvu zeme», E. Rozenštrauhs «Vecās likteņdzirnas», V. Pizāns «Dzīvotprieks», A. Sabilio, K. Pudņiks «Paldies Tev, draugs», U. Stabulnieks «Tik un tā», V. Pizāns «Gadu pļavā». Dziesmas skanēs klavierpavadījumā, tā radot siltuma sajūtu mūsu sirdīs. Ja kāda no dziesmām Jūs aizkustinās, tad varēsiet dziedāt līdzi, tā tikai pagodinot un atbalstot mūsu Daugavpils māksliniekus.
Nodarbību vadītāja - mūzikas pedagoģe Zita Nitiša.

Izceļ latgaliešu folkloru

Arī no Rēzeknes radošākie, drosmīgākie, dziedāt un lasīt gribošākie un atraktīvākie biedri iepazīstinās koncerta apmeklētājus ar latgaļu folkloru — tautasdziesmām, ar Latgales skaistāko dziesmu tekstu autoriem un izpildītājiem. Šo programmu pavadīs sintezators un akordeons, kuru spēlēs Andris Lizdiks. Šis mūziķis visam notiekošajam pieslēdzas ar visu sirdi un dvēseli. Gan producents, gan mūziķis ir ilggadēji LNB biedri ar bagātīgu savas nodarbes prasmi un stāžu. Repertuārā skanēs gandrīz tikai (ar dažiem izņēmumiem) latgaļu tautasdziesmas. Rēzeknieši lepojas, ka Latvijā ir tik bagāta un neizsmeļama folkloras izvēle. Viņu izpildījumā skanēs dziesmas par Tēvzemes mīlestību, ģimeniskām saitēm un tradīcijām, kā arī tādas, kas vienkārši uzlabo garastāvokli. Ieskatam dažas, nu, jau visā Latvijā zināmas, dažādu izpildītāju iedziedātas, visiem iemīļotas dziesmas. Kaut cēlušās no Latgales, dažas no tām dziedātas tiek arī latviski. Kā viena no piemēriem ir latgaļu tautasdziesma «Pie Dieviņa gari galdi» vai mūsu tautieša, dzejnieka, rogovkieša Pētera Jurciņa sacerētā «Vālodzīte». Rēzekniešu izpildījumā tās skanēs vienīgi latgaliski, kā tam arī jābūt. Vēl jāpiebilst, ka projekta gaitā būs dzirdama pašu LNB biedru sacerēta dzeja, kas arī tiks izpildīta latgaliski.
Nodarbību vadītājs - dzejnieks un mūziķis Viktors Filatovs.

Ar neatlaidīgu darbu apgūst līnijdejas

Lai koncertprogramma būtu vēl krāšņāka un atraktīvāka, tad mūsu draugi no Cēsīm atvedīs savu līnijdeju programmu. Projekta ietvaros viņiem ir radies savs deju moto: «Dejo, un Tu jutīsi, kā prieks ienāk Tevī». Cēsu dalībnieki uzsver, ka līnijdejas dod iespēju izkustēties, uzlabot stāju, mobilitāti un līdzsvaru. Dejojot līnijdejas, ir iespēja dejot vienam, jo ne vienmēr blakus ir vēl kāds, kurš vēlas dejot. Bez tam dejot var mājās, draugu pulkā, sarīkojumā. Novērtēsim cēsinieku ieguldītās pūles, mācoties šīs dejas, jo tikai ar smagu un neatlaidīgu darbu viņi ir nonākuši pie šo atraktīvo deju izpildījuma.
Nodarbību vadītāja - horeogrāfe Laura Krakopa.

Arī rīdzinieki lepojas

Arī rīdzinieki — Strazdumuižas kolektīvi — ar saviem priekšnesumiem uzstāsies un priecēs sabraukušos viesus savās atjaunotajās un mājīgajās Strazdumuižas kluba telpās.

Uz tikšanos Baltā spieķa dienas koncertprogrammā «Rīgā braucu dižoties» sestdien, 13. oktobrī!

 

Rakstu sagatavoja Aija Sabale

Fotogalerija